हामी जहा पुग्छौ जुत्ता पनि त्यहि पुग्छ । त्यसो त हामी जतिसुकै सफा सुग्घर ठाउँमा पुगे पनि जुत्ताले भुइमै टेकेर हिड्नु पर्छ त्यसैले यो सबै भन्दा फोहोर हुन्छ । फोहोरले नै रोगब्याधि र संक्रमण निम्त्याउछ । त्यसैले त फोहोरबाट जोगिनु पर्छ । no-shoes-sign-1608254

फोहोरबाट मान्छे मात्रै होइन भगवान पनि रिसाउछन् त्यसो त जुत्ता लगाएर मन्दिरमा पस्नु हुदैन भन्ने मान्यता रही आएको छ । हाम्रो समाजमा यस्ता थुप्रै मान्यताहरु रहेका छन् । कतै भगवान रिसाउने भनिएको छ भने कतै भगवानले सराप्ने लगायतका बिश्वास गरिन्छ । धारमा बिश्वास गर्नुस वा नगर्नु स्त्यो तपाइको अधिकारको कुरा हो तर फोहोर बच्नु तपाइको लागि अति आवश्यक कुरा हो ।

यसका ’boutमा बिभिन्न धर्मशास्त्रहरु बिभिन्न कुराहरु उल्लेख छन् । यी ५ स्थानमा यदि जुत्ता वा चप्पल लगाएर गएमा अशुभ हुने कुरा समेत बताइएको छ । यदि वेवास्ता गरेर हामिले जुत्ता चप्पल लगाएरै यी स्थानमा गयौ भने हामिलाई बिभिन्न प्रकारका दुख कष्टहरु आउन सक्ने बताइएको छ । त्यसैले जानीराखौं कुन कुन स्थानमा जुत्ता चप्पल लगाएर जानु हुदैन ।

१. ढुकुटी

ढुकुटी भएको स्थान जहा देवी लक्ष्मीको वास हुन्छ भन्ने गरिन्छ त्यसैले ढुकुटी भएको स्थानमा कहिले पनि जुत्ता चप्पल लगाएर नजानुस् ।

२. मन्दिर

एक पवित्र स्थल हो । मन्दिरमा यदि जुत्ता चप्पल लगाएर गयौ भने देबता हामिसँग रिसाउनुहुन्छ भन्ने गरिन्छ । त्यसैले  हामीले मन्दिर जाँदा भूलेर जुत्ता वा चप्पल लगाएर जानु हुदैन ।

३. भान्छा घर

शास्त्रानुसार अग्नि र अन्न दुवैलाइ देवता समान मानिएको छ । त्यसैले भान्छा घरमा पनि जुत्ता चप्पल भूलेर पनि लानु हुदैन । भान्छा भन्ने बितिक्कै खानेकुरासंग जोडिन्छ त्यसैले फोहोर हुने भएकाले पनि जुत्ता लगाउन हुन्न ।

४. नदि

नदिमा पनि जुत्ता चप्पल लाएर जानु हुदैन । नदीलाई पनि पवित्र स्थान मानिएकाले नदि प्रवेश गर्नु पूर्व जुत्ता चप्पल खोल्नुका साथै कुनै पनि छालाको वस्तु पहिरनु भएको छ भने फुकालेर मात्र प्रवेश गर्दा उपयुक्त हुन्छ ।

५. स्टोर अर्थात भण्डार घर

भण्डारमा पनि जुत्ता चप्पलको प्रयोग गर्नु हुदैन,यो कुरामा ख्याल गर्ने मानिसको घरमा कहिले पनि अन्न पात टुट्दैन भनिएको छ ।

यो पढ्न छुट्यो कि ? 

बिश्वकै खराब १० झण्डा, नेपालको पनि (भिडियो)