रेकर्ड भन्ने बितिक्कै एकदमै गार्हो र चमत्कार भन्ने अर्थ लाग्छ । कुनै पनि कुराको रेकर्ड राख्नु चानचुने कुरो होइन अझं रेकर्ड तोड्नु त असम्भबप्राय: कुरा हो । तर कतिपय व्यक्तिहरु यस्ता हुन्छन जसले थुप्रै रेकर्डहरु राखेका हुन्छन । आफ्नो र अरुको रेकर्ड तोड्न मरिहत्ते गर्छन र सफलता प्राप्त गर्छन ।

कतिपय रेकर्डहरु यस्ता पनि हुन्छन जुन सुन्दै आङ जिरिङ् हुन्छ । सामान्य मानिसको कल्पना भन्दा पनि बाहिरकजा रेकर्डहरु समेत राखेका हुन्चाहं कतिपयले । त्यसो त गिनिज बुक अफ वर्ल्ड रिकर्डमा यी र यस्ता थुप्रै रेकर्डहरु छन् जसमध्ये पनि अनौठो, अपत्यारिलो र दुनियाँलाई  नै चकित पार्ने ४ रेकर्ड यस्तो छ ।

‘मिस्टर ईट अल’

jahaj
फ्रान्सका माइकल लोटिटोले पूरै जहाज खाएर विश्व रेकर्ड बनाएका छन् । उनलाई ‘मिस्टर ईट अल’ पनि भनिन्छ । उनले मोटरसाइकलका पार्टस्, सपिङ कार्ड खाएका थिए । मिनिरल ‘वइल’ तथा पानीको मद्दतले उनले विभिन्न सामानका पार्टपुर्जा खाने गरेका थिए ।

तिनै माइकलले दुई वर्ष लगाएर एउटा जहाजका सबै पार्टपुर्जा खाएका थिए । ग्रिनिज वल्र्ड अफ दि रेकर्डमा रहेको यो उनको ऐतिहासिक विश्व रेकर्ड हो । माइकलको ५७ वर्षको उमेरमा निधन भएको थियो ।

किर्बी रोयlat

किर्बी रोय यस्ता व्यक्ति हुन जसले आफ्नो नाममा एक दर्दनाक रेकर्ड बनाएका छन् । उनले आफ्नो कम्मरमा सबैभन्दा बढी लात खाएको रेकर्ड बनाएका छन् । उनलाई अमेरिकाका एमएमए फाइटर तथा ग्लेडिएटर जस्टिस स्मितले लात हानेका थिए । लातको स्पीड २२ मील प्रतिघन्टा भन्दा बढी थियो । 

अशरिता फरमेनut

गिनिज बुकमा विभिन्न उट्पट्याङ काम गरेर पाँच सय ५१ रेकर्ड कायम गर्ने व्यक्ति हुन- अशरिता फरमेन । उनी यस्तै रेकर्ड बनाउनमा माहिर छन् भने रेकर्ड कायम गर्ने उनको रुचि हो । न्यूयोर्कमा जन्मिएका उनले पोगो स्टिक (खुट्टाले टेकेर हिँड्न सक्ने लौरा)को मद्दतले २७ हजार जम्प गरेर विश्व रेकर्ड बनाएका छन् ।त्यस्तै उनले बेसबललाई सन्तुलन गरेर धेरै समय राख्ने रेकर्ड लगायतका अरुलाई सामान्य लाग्ने तर उट्पट्याङ खालका पाँच सय ५१ विश्व रेकर्ड अशरिताका नाममा ग्रिनिज बुकमा दर्ता भएका छन् ।

chi

विश्वमा सबैभन्दा बढी चिच्याउन सक्ने व्यक्तिको रेकर्ड ब्रिटेनकी टीचर जिल ड्रेकका नाममा रहेको छ । उनले एक सय २९ डेसीबल चिच्याएर आफ्नो नाम ग्रिनिज बुक अफ वल्र्ड रेकर्डमा राखेकी छन् । उनी भन्दा पहिला यो रेकर्ड उत्तरी आयरल्यान्डकी एनालिसा फ्लानागनका नाममा दर्ता गरिएको थियो ।