यी हुन् नेपालमा कर छलेर विदेशमा पैसा थुपार्ने १३ नेपाली

पानामा पेपर्सको खुलासापछि अहिले बिश्वभर तहल्का मच्चिएको छ । खुलासामा बिभिन्न देशका राष्ट्र प्रमुख, खेलाडीदेखि कलाकारहरुका समेत नाम मुछिएका छन् । पानामाको खुलासापछि आयरल्याण्डका प्रधानमन्त्रीले राजिनामा समेत दिइसकेका छन् ।  ७६ देशका १०९ समाचार संस्थासग मिलेर गरेको अनुसन्धानबाट यस्तो तथ्य बाहिर आएको हो ।

तर केही समय अघि सार्वजनिक आइसीआइजेको अफ्शोर खुलासामा १३ जना नेपालीले कर छलेर बिभिन्न कम्पनीका नाममा बिदेशमा पैसा थुपारेको पाइएको थियो । कर कम लाग्ने देशमा कम्पनी खोलेर पैसा लुकाउनेहरुमा वीरेन्द्र जोशी, बिजेस कुमार तोडी अग्रवाल, विमलकाजी ताम्राकार, बिनु श्रेष्ठ, बिश्ववरसिंह थापा, बिश्धर तुलाधार, डा.श्याम बहादुर कर्माचार्य, हरिश कुमार तोडी, सत्यन्द्र कुमार गुप्ता, राजेन्द्र कुमार कब्रा, रेनुका प्रधान, रेखा कब्रा र शशिकान्त अग्रवाल रहेका  छन् ।

कसले कसरी ओसारे धन ?

१. बिजेन्द्र जोशी

सम्बन्ध : World Distribution Nepal Pvt. Ltd. का निर्देशक तथा शेयरहोल्डर  ।

World Distribution Nepal Pvt. Ltd.  को अफ शोर कम्पनी  भर्जिनिया आईल्याण्डमा रहेको  Portcullis TrustNet (BVI) Limited  ।

२. बिजेश कुमार टोडी अग्रवाल

सम्बन्ध : Woodstock Universal Ltd को निर्देशक ।  Woodstock Universal Ltd  को अफ शोर कम्पनी सिंगापुरमा रहेको UBS AG, Singapore  र भर्जिनिया आईल्याण्डमा रहेको  Portcullis TrustNet (BVI) Limited  ।

३.बिमल काजी ताम्राकार

सम्बन्ध: World Distribution Nepal Pvt. Ltd. र HIMALAYAN INVESTMENT GROUP LIMITED दुवै कम्पनीको निर्देशक तथा शेयर होल्डर  ।

दुवै कम्पनीको अफ शोर कम्पनी भर्जिनिया आईल्याण्डमा रहेको  Portcullis TrustNet (BVI) Limited ।

४. बिनु श्रेष्ठ

कम्पनी: Belwood Acres Limited को निर्देशक र शेयर होल्डर ।

Belwood Acres Limited को अफ शोर कम्पनी  भर्जिनिया आईल्याण्डमा रहेको  Portcullis TrustNet (BVI) Limited  ।

५. बिश्व धरसिंह थापा

सम्बन्ध: HIMALAYAN INVESTMENT GROUP LIMITED  र  HIMALAYAN INVESTMENT GROUP LIMITED का मुख्य डिलर ।

दुवै  कम्पनीको अफ शोर कम्पनी  भर्जिनिया आईल्याण्डमा रहेको  Portcullis TrustNet (BVI) Limited  ।

६. बिश्वधर तुलाधर

सम्बन्ध: World Distribution Nepal Pvt. Ltd. र सँग  HIMALAYAN INVESTMENT GROUP LIMITED सँग । HIMALAYAN INVESTMENT GROUP LIMITED को सम्बन्ध  भर्जिनिया आईल्याण्डमा रहेको  Portcullis TrustNet (BVI) Limited  सँग

७. डा . श्याम बहादुर कर्माचार्य

सम्बन्ध : Surgi Electro Medica Limited को निर्देशक र शेयर होल्डर  ।

Surgi Electro Medica Limited को अफ शोर कम्पनी  सिंगापुरमा रहेको Credit Suisse, Singapore.।

८. हरिश कुमार तोडी

सम्बन्ध : Woodstock Universal Ltd को निर्देशक  ।  Woodstock Universal Ltd  को अफ शोर कम्पनी सिंगापुरमा रहेको UBS AG, Singapore र Portcullis TrustNet (BVI) Limited ।

९. प्रोफेसर सतेन्द्र कुमार गुप्ता

सम्बन्ध : Wonca International Inc. को निर्देशक   ।  Wonca International Inc.  को अफ शोर कम्पनी  भर्जिनिया आईल्याण्डमा रहेको  Portcullis TrustNet (BVI) Limited  सँग ।

१० . राजेन्द्र कुमार काब्रा

सम्बन्ध : FRAGRANCE TOWN LIMITED को निर्देशक र शेयर होल्डर  ।   FRAGRANCE TOWN LIMITED को अफ शोर कम्पनी  भर्जिनिया आईल्याण्डमा रहेको  Portcullis TrustNet (BVI) Limited   ।

११. रेनुका प्रधान

सम्बन्ध : Wrest Park Capital Inc. को निर्देशक। Wrest Park Capital Inc. को अफ शोर कम्पनी  भर्जिनिया आईल्याण्डमा रहेको  Portcullis TrustNet (BVI) Limited  र सिंगापुरमा रहेको Credit Suisse, Singapore  ।

१२. रेखा काब्रा

सम्बन्ध : FRAGRANCE TOWN LIMITED को निर्देशक र शेयर होल्डर । FRAGRANCE TOWN LIMITED को अफ शोर कम्पनी  हंग कंगमा रहेको CREDIT SUISSE, HONG KONG र  भर्जिनिया आईल्याण्डमा रहेको  Portcullis TrustNet (BVI) Limited   ।

१३. शशी कान्त अग्रवाल

सम्बन्ध: शशी कान्त अग्रवालको ’bout केहि खुलाईएको छैन ।panama

पानामा पेपर्स खास के हो ?

ल फर्म मोस्याक फोन्सेकाबाट चुहिएका अति गोप्य दस्ताबेजबाट यो तथ्य खुलेको हो । यो ल फर्मबाट सेवा लिएका विश्वका दुई लाख कम्पनीसाग सम्बन्धित कागजपत्र सार्वजनिक भएका छन् । यसरी ट्याक्स हेभनमा पैसा लग्नेमा १२ देशका वर्तमान तथा भूतपूर्व राष्ट्रप्रमुखको नाम पनि सार्वजनिक भएको छ । त्यस्तै, राष्ट्रप्रमुख तथा चर्चित नेतासाग सम्बन्धित १४३ जना व्यक्तिले ट्याक्स हेभनमा लगानी गरेको कागजात नै सार्वजनिक भएका छन् ।

के हो ट्याक्स हेभन ?
संसारमा विदेशी नागरिक वा कम्पनीलाई उच्च कर छुट दिने अथवा कर नै नलिने देशहरू पनि छन् । ती देशलाई ‘ट्याक्स हेभन’ भनिन्छ । विश्वका चर्चित ट्याक्स हेभनमा ब्रिटिस भर्जिन आइल्यान्ड, बहमास, पानामा, मरिसस, सेसेल्सलगायतका देश छन् । त्यस्ता देशमा लगानीकर्ताको कारोबार तथा आम्दानीसम्बन्धी सूचना गोप्य राखिन्छ । त्यस्ता देशमा विदेशी नागरिकले खासगरी कर छुटका लागि कम्पनी खोल्ने गर्छन्, जसलाई अफसोर कम्पनी भनिन्छ ।

यस्तो सुविधा लिनु र कम्पनी खोल्नु आफौमा अपराध मानिादैन । पानामा पेपर्स काण्डमा उल्लेख गरिएअनुसार अधिकांश व्यक्तिले यस्तै अफसोर कम्पनी खोलेका थिए । तर, उनीहरूले आफ्नो देशमा कमाएको ‘ब्ल्याक मनी’लाई ‘ह्वाइट’ बनाउन ट्याक्स हेभनमा लगेको पुष्टि गर्ने कागजातका कारण यो विषय यति ठूलो समाचार बनेको छ ।

पानामाको ल फर्म मोस्याक फोन्सेकाले कानुनी सेवा दिएका अधिकांश कम्पनी ब्रिटिस भर्जिन आइल्यान्डका हुन् । अमेरिकी डलर चल्ने ब्रिटिस भर्जिन आइल्यान्डको राष्ट्रिय उद्यम नै यस्तै कम्पनी हुन् । यो देशको जनसंख्या २८ हजार छ । एप्पल, माइक्रोसफ्ट र गुगलजस्ता विश्वका ठूला कम्पनीले पनि कर छल्न आम्दानी रकम ट्याक्स हेभनमा पठाउने गरेको आरोप लाग्दै आएको छ ।

कर छल्ने चर्चित अनुहारहरु को को  ?

चिनियाा राष्ट्रपति सी जिनपिङ, रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन र युक्रेनका राष्ट्रपति पेट्रो पेरोसेन्को नाम पनि सूचीमा समाबेश छ । रसियाली राष्ट्रपति पुटिनले आफ्ना सबैभन्दा नजिकका साथी रोल्डुगिनका नाममा रुसी बैंकबाट पैसा अफसोरमा पठाएको रिपोर्टमा उल्लेख छ ।

यसैगरी, बार्सिलोनाका अर्जेन्टाइन स्टार फुटबलर लियोनल मेसीले पनि कर छल्न ट्याक्स हेभन प्रयोग गरेको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । ट्याक्स छलीको विषयमा उनीविरुद्ध यसअघि नै स्पेनको अदालतमा मुद्दा चलिरहेको छ । आइसल्यान्डका प्रधानमन्त्री सिग्मुन्दर डेभिड गनलग्सन, पाकिस्तानी प्रधानमन्त्री नवाज सरिफ, साउदी अरेबियाका राजा सलमानलगायत पनि यो आरोपमा मुछिएका छन् । बलिउड अभिनेता अमिताभ बच्चन र उनकी बुहारी नायिका ऐश्वर्या राय समेत मुछिएका छन ।

Loading...

जवाफ लेख्नुहोस्

तपाईंको ईमेल ठेगाना प्रकाशित हुने छैन । आवश्यक ठाउँमा * चिन्ह लगाइएको छ

Loading...