नेपालमा राजनीति गरेर सत्तामा जानका लागि भारतका विभिन्न एजेन्सी र सरकारी निकायसँग राष्ट्रहित विपरित सन्धी सम्झौता गर्ने क्रम आजको होइन। राजा र उनीहरुले बसाल्न खोजेको थितीलाई तानाशाही व्यवस्थाको नाम दिँदै भारतको स्वार्थ अनुसार प्रजातन्त्रको रागमा देशलाई कंगाल गराउने काम राजनीतिक नेतृत्वबाट हुँदै आएको छ। नेपाललाई सुगौली सन्धीको समय देखी नै नेपालका केही मुट्ठीभर राजनीतिक नेता र कर्मचारीहरुले प्रजातन्त्र, लोकतन्त्र अनि गणतन्त्रको नाममा कमाइखाने भाँडो बनाएको र्सवविधित कुरा नै हो। राजनीतिक परिवर्तन र क्रान्तिको भाषण गर्ने तर भ्रष्ट र स्रोत नखुलेको कमाइमा रमाउने राजनीतिक नेतृत्वको कारण नेपाल दिनदिनै कहाली लाग्दो भविष्यको बाटोमा छ।

भारतीय दूतावास अनि गुप्तचर एजेन्सीसँग गोप्य साँठगाँठ राख्ने राजनीतिक नेतृत्वकै कारण देश विकासको खुड्कीलो चढ्न सकिरहेको छैन। दुर्इवटा संविधानसभाको निर्वाचन पछि पनि देशमा विकासको नाम नै सुन्न गारो परिरहेको छ। भने अर्को तिर देशका नदीनाला भारत र भारतीय कम्पनीलाई बेच्ने काम भइरहेको छ। पछिल्लो समय नेपालीलाई अन्धकारमा राख्दै काँग्रेस, एमाले अनि माओवादी लगायतका राजनीतिक दलले कर्णाली  नदी भारतलाई नेपालको हित विपरित गएर दिने निर्णय गरेका छन्। यद्यपी चनाखो नागरिक समाज र युवाहरुले कर्णाली बचाउन अभियान नै सुरु गरेका छन्। जनताहरु जुर्मुराए पछि भारतीय हितमा राष्ट्रद्रोह गर्न तम्सने राजनीतिक दल र तिनका नेताको पनि केही जोर भने चल्ने देखिँदैन। यसै क्रममा कर्णाली  बचाउ अभियानले अहिलेसम्म भारतसँग गरिएका राष्ट्रद्रोही सम्झौता र तीनका हस्ताक्षरकर्ताहरुको लिस्ट नै सार्वजनिक गरेको छ जुन यस्तो छ। नेपालको हितप्रतिकूलका राष्ट्रघाती सन्धिसम्झौतामा हस्ताक्षर गर्नेहरू

१. सुगौली सन्धिः

नेपालका तर्फबाट सन्धिमा हस्ताक्षर गर्ने चन्द्रशेखर उपाध्याय । इष्ट इण्डिया कम्पनीका तर्फबाट लेफ्टेनण्ट कर्णेल प्यारिश ब्य्राडशा । सन् १८१५ डिसेम्बर २ का दिनका सुगौलीमा हस्ताक्षर भइ १८१६ मार्च ४ का दिन मकवानपुरमा सन्धि आदानप्रदान ।

२. शारदा बाँध सम्झौताः

नेपालका तर्फबाट सन्धिमा हस्ताक्षर गर्ने प्रधानमन्त्री चन्द्रशम्शेर जबरा । भारतका तर्फबाट कर्णेल केलअन । सन् १९२० अगष्ट २३ मा पत्राचार भइ १९२० अक्टोबर २१ मा सदर ।

३. सन् १९५० को सन्धिः

नेपालका तर्फबाट हस्ताक्षर गर्ने प्रधानमन्त्री मोहनशम्शेर जबरा । भारतका तर्फबाट भारतीय राजदूत चन्द्रेश्वरप्रसादनारायण सिंह । सन १९५० जुलाई ३१ काठमाडौँमा हस्ताक्षर ।

४. कोशी सम्झौताः

तत्कालीन प्रधानमन्त्री मातृकाप्रसाद कोइरालाको पालामा नेपाल भारतबीच हस्ताक्षरित कोशी सम्झौतामा नेपालका तर्फबाट हस्ताक्षर गर्ने महावीर शम्शेर । भारतका तर्फबाट गुल्जारीलाल नन्दा । सन् १९५४ अप्रिल २५ का दिन काठमाडौँमा हस्ताक्षर ।

५. गण्डक सम्झौताः

तत्कालीन प्रधानमन्त्री विश्वेश्वरप्रसाद कोइरालाको पालामा नेपाल भारतबीच हस्ताक्षरित गण्डक सम्झौतामा नेपालका तर्फबाट हस्ताक्षर गर्ने उपप्रधानमन्त्री सुवर्णशम्शेर । भारतका तर्फबाट भारतीय राजदूत भगवान सहाय । सन् १९५९ डिसेम्बर ४ का दिन काठमाडौँमा हस्ताक्षर ।

६. टनकपुर सम्झौताः

नेपालका तर्फबाट प्रधानमन्त्री गिरिजाप्रसाद कोइरालाको अख्तियारप्राप्त सामान्य प्रशासन मन्त्री महेश्वरप्रसाद सिंह । भारतका तर्फबाट विदेशमन्त्री माधवसिंह सोलङ्की । प्रधानमन्त्री गिरिजाप्रसाद कोइरालाको १९९१ डिसेम्बर ५–११ बीच सम्पन्न भारत भ्रमणको बेला, नयाँ दिल्लीमा हस्ताक्षर ।

७. महाकाली सन्धि (परराष्ट्रमन्त्रीस्तरमा):

नेपालका तर्फबाट परराष्ट्रमन्त्री प्रकाशचन्द्र लोहनी । भारतका तर्फबाट विदेशमन्त्री प्रणव मुखर्जी । १९९६ जनवरी २९ काठमाडौँमा हस्ताक्षर । प्रधानमन्त्रीस्तरमा नेपालका तर्फबाट प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउबा, भारतका तर्फबाट प्रधानमन्त्री पीभी नरसिंह राव । १९९६ फेब्रुअरी १२ मा नयाँ दिल्लीमा हस्ताक्षर ।

८. माथिल्लो कर्णाली सम्झौताः

नेपाल सरकारका तर्फबाट हस्ताक्षर गर्ने सहसचिव अनुपकुमार उपाध्याय र फड्के किनाराका साक्षी सहसचिव राजेन्द्र कु. क्षेत्री र विद्युत विकास विभागका उपमहाप्रबन्धक सुनिलबहादुर मल्ल । जीएमआर आइटीडीका तर्फबाट अभिनाश शाह, साक्षी हरविन्दर मनोचा र राजीब मिश्र । २००८ जनवरी २४ का दिन काठमाडौँमा हस्ताक्षर ।

९. अरुण ३ सम्झौताः

नेपाल सरकारका तर्फबाट सम्झौतामा हस्ताक्षर गर्ने सहसचिव अनुपकुमार उपाध्याय, फड्के किनाराका साक्षी सहसचिव राजेन्द्र के. क्षेत्री र विद्युत विकास विभागका उपमहाप्रबन्धक सुनिल बहादुर मल्ल । भारतीय सरकारी कम्पनी सतलज जलविद्युत् निगम लि.का तर्फबाट उपमहाप्रबन्धक श्री सञ्जय उप्पल, फड्के किनाराका साक्षी मनोज दीक्षित । २००८ मार्च २ का दिन काठमाडौँमा हस्ताक्षर ।

१०. माथिल्लो कर्णाली पीडीएः

नेपाल सरकारका तर्फबाट लगानी बोर्डका कार्यकारी अधिकृत राधेश पन्त र फड्के किनाराका साक्षी उपसचिव खगेन्द्र रिजाल । जीएमआरका तर्फबाट आरभी सेसन र प्रशारण लाइन कम्पनीका तर्फबाट हरविन्दर मनोचा । साक्षी, माथिल्लो कर्णाली जलविद्युत लि. राजिब मिश्र र प्रशारण लाइन कुलमित के शर्मा । २०१४ सेप्टेम्बर १९ का दिन काठमाडौँमा हस्ताक्षर ।

११. अरुण ३ पीडीएः

नेपालका तर्फबाट लगानी बोर्डका मुख्य कार्यकारी अधिकृत राधेश पन्त, सतलज जलविद्युत निगमका तर्फबाट अध्यक्ष आरपी सिंह । २०१४ नोभेम्बर २५ का दिन काठमाडौँमा हस्ताक्षर ।