निरो,  नेपाली राजनीतिक आन्दोलन र दमनको सिलसिला चलेको समयमा हमेशा नेपाली राजनीतिज्ञ र पत्रकारले प्रयोग गर्ने नाम हो यो । रोम जलिरहँदा निरोले बाँसुरी बजाएको प्रसंग राजा ज्ञानेन्द्रदेखी अहिले प्रधानमन्त्री केपी ओली सम्म जोडिएको आएको छ । यद्यपी २० हजार भन्दा बढीको हत्याको कारक बनेका प्रचण्ड र बाबुरामलाई तुलना गर्ने इतिहासका पात्र नेपाली मिडियालाई मिलेको देखिँदैन । तर मानव इतिहास निक्कै क्रुर शासकहरुको शासनकाल कटेर आएको छ । यहाँ शासन टिकाउन र सत्तामा टिकिरहन क्रुर र अमानविय शैली अपनाएका १० शासकको ’boutमा उल्लेख गरिएको छ ।

१. इदी अमिन

idiविश्वका एक क्रुर शासकका रुपमा इदी अमिन दादाले युगान्डामा सैनिक तानाशाह एवं राष्ट्रपतिका रुपमा सन् १९७१ देखी १९७९ सम्म शासन चलाएका थिए। ब्रिटिश औपनिवेशिक रेजिमेन्टको किंग्स अफ्रिकन राइफल्समा सन् १९४६ मा भर्ति भएका अमिन पछि सोही राइफल्सको कमाण्डर भए र अन्तत जनवरी १९७१ मा सैनिक कू गरेर सबै राज्यसत्तामा कब्जा जमाए ।

सैनिक फिल्डमार्शल र राष्ट्राध्यक्ष बनेर युगाण्डामा क्रुर शासन स्थापित गरे। उनको शासनकालमा मानव अधिकार हनन, जातिय संहार, राजनीतिक दमन, गैरन्यायिक हत्या र युगाण्डाबाट भारतीयहरुलाई निकाला गर्ने काम व्यापक रुपमा भयो ।

उनको शासनकालमा पाँचलाख सम्म मानिसहरु मारिएको अनुमान छ । यूरोपेलीलाई घृणा गर्ने उनको निधन २० जुलाइ २००३ मा किंग फैजल अस्पताल जेद्धा साउदी अरबमा भयो ।

२. अत्तिला द हुन

hunअत्तिला द हुन, पूर्वी यूरोप, ककेसस र मध्यएशिया क्षेत्रमा रहेको हुन फिरन्ते समुहका शासक हुन् जसले सन् ४३४ देखी ४५३ सम्म शासन चलाए । हुनाइक साम्राज्यका नेताका रुपमा आफूलाई स्थापित गर्न सफल उनको साम्राज्य यूराल देखी राइन नदी साथै डेन्यूब नदी देखी बाल्टिक सागरम सम्म फैलिएको थियो ।

इतिहासका एक क्रुर खलनायकका रुपमा यूरोप र पुरै विश्वले उनलाई सम्झन्छ । पश्चिम यूरोपमा उनलाई क्रुरता र लोभका कारण सम्झिइन्छ । उनले पटक पटक यूरोपमा आक्रमण गरेर फ्रान्स, इटाली र उत्तरी यूरोपलाई कब्जा र थर्कमान पारेका उनी रोमलाई कब्जा गर्न भने असफल रहे ।

सन् ४५२ मा आफ्नो बिहेको लागि यूद्ध रोकेर घर फर्केका उनी बिहेको रात नै रगतपच्छे भएर मृत्युवरण गर्न पुगे ।

३. चंगेज खान

khanचंगेज खान मंगोल साम्राज्यमा खानवंशको संस्थापक हुन् । उनले स्थापना गरेको मंगोल साम्राज्य इतिहासको ठूलो साम्राज्यका रुपमा स्थापित समेत भयो ।

उत्तरपूर्वी एशियाका फिरन्ते समुहलाई एकीकरण गरेर शक्तिमा आएका उनले मंगोल साम्राज्यको स्थापनासँगै आफूलाई चंगेज खान घोषणा गरेका हुन् ।

योद्धा एवं शासकका रुपमा उनले मंगोलियाका सबैजसो फिरन्ते समुदायलाई आफ्नो सैनिक शासन अन्र्तगत ल्याए।

४. पोलपोट

polpotविश्वमा कम्युनिष्टहरुको क्रुरताको बयान गर्दा नछुट्ने उदाहरण हुन् पोलपोट। पोल पोट सन् १९७६ देखी १९७९ सम्म खमेरुज नेता साथै क्याम्बोडिाका प्रधानमन्त्री रहे ।

अप्रिल १७, १९७५ मा क्याम्बोडियाको नेताका रुपमा स्थापित भएका उनको शासनको समयमा कट्टरपन्थी कम्युनिष्ट सरकारले लाखौं मानिसको हत्या गर्यो भने दशौंलाख मानिसहरु घरबार बिहिन बन्न पुगे ।

उनले देशलाई रोग, शोक, गरिबी र भोकमरी विरासतका रुपमा छाडेर गए । उनको समयमा गरिबी, हत्या, राज्यआतंक, भोकमरी, यातना आदीका कारण कम्तिमा १० लाख मानिसले ज्यान गुमाए ।

 

 

५. ब्लाड तृतीय

vladवालाचियाका शाषक ब्लाड तृतीय पनि निकै क्रुर शाषक हुन् । सन् १४५६ देखि १४६२ सम्मको उनको शाषणकालमा थुप्रै त्यस्ता क्रुर अमानबिय अत्याचारहरु भएका छन् । उनले नशाको शुरमा हजारौ अत्याचार गरेको बताइन्छ ।

उनले त्यहाको एम्लास शहरमा करिब २० हजार महिला,पुरुष तथा बालबालिकालाई सुली चढाएका थिए । उनले एकदमै अमानबीय तबरले शत्रुहरुलाई मरेका उदाहरण प्रश्ष्ट छन् ।

छाला काढ्ने, उमाल्ने, अन्धो बनाउने, झुन्ड्याउने, जलाउने, काट्ने लगायत क्रुर अत्याचार गरेर मार्न आदेश दिन्थे । त्यसै गरि कतिपयलाइ नाक काट्ने, कान काट्ने र यौनांग काट्ने जस्ता संजाय दिन्थे ।

६. इभान चतुर्थ

ivanरुसका प्रथम शाषक  इवान चतुर्थ पनि भयानक क्रुर शाषक हुन् । सन् १५३३ देखि १५४७ सम्मको अबधिमा उनले थुप्रै क्रुरताहरु गरेको बताईन्छ । इतिहासमा उनलाई बौद्धिक तर जटिल व्यक्तिका रुपमा चिनाइएको छ । कतिपयले उनलाई मानसिक सन्तुलन नभएका व्यक्तिका रुपमा पनि चित्रण गरेका छन् ।

धेरै मान्छे जम्मा गरेर जलाउदा उनी आनन्दित हुन्थे । शहरमा बचेका मानिसहरु अन्त नाभागोस भन्नका लागि सबैतिर पर्खाल बनाएका थिए । हरेक दिन ५०० देखि एक हजार जना मानिस सेनाले नियन्त्रणमा लिन्थे र इवान र उनका छोराका अगाडी उनीहरुलाई हत्या गर्थे । अन्ततः उनको मृत्यु पनि दुखद तरिकाले नै भएको थियो ।

७. एडल्फ़ इच्म्यानन्

adolf

सन् १९०६ मार्च १९ मा जन्मेका एडल्फ़ पनि क्रुर व्यक्ति हुन् । जर्मन  उनी एक आहुति थिए । उनले दोश्रो बिश्व युद्दमा ५ मिलियन मारिएकोमा उनलाई औधि खुसी लागेको प्रतिक्रिया दिएका थिए ।

८. लियोपोल्ड

leipold

बेल्जीयन्सका राजा लियोपोल्ड ब्रसेल्सका राजा लियोपोल्ड र लुइसका दोश्रो छोरा हुन् । उनले कंगो फ्री राज्य घोषणा गरेका थिए । त्यसताका ३ लाख भन्दा बढीको मृत्यु भएको थियो ।

९. हिटलर

hitlarहिटलरको नाम नसुन्ने कमै होलान । जर्मन वर्कर पार्टीका नेता उनको जन्म जर्मनमा भएको थियो । सन् १९३३ देखि १९४५ सम्म जर्मन चान्सलर बनेका उनी दोश्रो बिश्व युद्दका प्रमुख व्यक्तिहरुको सूचीमा अग्र स्थानमा थिए ।

उनले ल्याएको प्रादेशिक नीतिहरू जुन धेरै नरसंहारका कारण बने । उनको तर्फबाट लाखौ नरसम्भार भएका थिए भने अन्तमा उनले सन् १९४५ मा आत्महत्या गरेका थिए ।

१०. जोसेफ स्टालिन

stalinस्टालिन ६ नोभेम्बर १९४१ देखि ५ मार्च १९५३ सम्म सोभियत युनियनका प्रिमियर थिए । करिब २९ बर्ष सोभियत युनियनलाई पकडमा राख्दा करिब लाखौ मानिसले ज्यान गुमाएका थिए भने उनको आफ्नै पक्षका मात्रै करिब २० मिलियन भन्दा बढी मान्छे मारिएका थिए ।